Jak wybrać hosting – mądry wybór

jak wybrać hosting

Każdy, kto posiada firmową czy też prywatną stronę internetową, spotkał się z koniecznością wyboru odpowiedniego hostingu. Bardzo często na etapie początkowym kierujemy się głównie ceną utrzymania naszych stron. Niestety wielokrotnie jest to jedyne kryterium przy wyborze dostawcy usług hostingowych. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad innymi aspektami, bądź też po prostu nie mamy pojęcia o ich istnieniu. W konsekwencji takiego podejścia otrzymujemy dostęp do platformy, która często okazuje się zbyt wolna. Treści i grafika na naszej stronie ładuje się za wolno, upload plików do serwera trwa za długo. Niestety to tylko jeden ze skutków niewłaściwie dokonanego wyboru.

W artykule tym dowiesz się jak wybrać hosting, aby nie mieć z nim problemów w przyszłości.


PORADA 1 – DOWIEDZ SIĘ JAKIE TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE  STOSUJE HOSTINGODAWCA

Technologia serwera WWW

Na szybkość przesyłania danych z serwera webowego do przeglądarki internetowej, ma wpływ przede wszystkim zastosowana u hostingodawcy technologia serwera WWW. Mamy do wyboru kilka opcji. Najpopularniejszymi są Apache, Microsoft IIS, Nginx oraz zyskujący ostatnio popularność LiteSpeed. Wszystkie z wymienionych są stale rozwijane i uważane za stabilne w działaniu. Zdecydowana większość hostingów świadczy swoje usługi w oparciu głównie o Apache. Jednakże, jeśli od swojego serwera webowego wymagasz wyjątkowej sprawności i szybkości hostowania stron, warto zainteresować się technologią wykorzystywaną przez LiteSped Web Server. Na dzień dzisiejszy, w Polsce jest coraz więcej firm hostingowych oferujących tę technologię. Dzięki instalacji specjalnego pluginu do Twojego WordPressa integrującego tego CMS-a z serwerem LiteSpeed, w pełni wykorzystasz jego potencjał. Instalacja powyższej wtyczki bezpośrednio przełoży się na wydajność.

jak wybrać hosting

Jeśli interesuje Cię ten temat zajrzyj do mojego postu LiteSpeed – jak działa najszybszy serwer www. Opisuję w nim szczegółowo zasadę działania takiego serwera oraz przedstawiam bezpośrednie porównanie do Apache w kwestii wydajności i efektywności.

Rodzaj dysków w serwerze

Dobór odpowiednich dysków serwerowych jest niewątpliwie istotny z punktu widzenia wydajnościowego. Oczywistym wyborem w tej kwestii jest zastosowanie szybkich dysków SSD, z których obecnie korzysta większość hostingodawców. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zapotrzebowanie na coraz większą wydajność nieustannie rośnie. Takie zastosowania jak wirtualizacja serwerów oraz wysokowydajne bazy danych wymagają niskich opóźnień i ekstremalnej wydajności pracy pamięci masowych. Bez spełnienia tych wymagań niemożliwa jest poprawa odczuć użytkowników końcowych.

Jeśli zatem zastanawiasz się jak wybrać hosting, musisz zwrócić uwagę na standardy i protokoły stosowane do obsługi pamięci masowych. Do najnowszych rozwiązań w tym zakresie należą dyski SSD typu NVMe. W rankingach wydajnościowych zajmują najwyższe pozycje i oferują 11 x więcej operacji / sekundę od dysków SSD SAS. Zastosowanie tej technologii w hostingu daje nam gwarancję wykorzystania pełnej przepustowości nośnika SSD, w rezultacie czego dostęp do danych realizowany jest błyskawicznie. Innymi słowy, NVMe uwalnia pełny potencjał pamięci flash, co jest nieosiągalne w standardzie SAS.

jak wybrać hosting

 

Protokół QUIC

Aby przyspieszyć ładowanie się treści na stronach www, warto wybrać takiego dostawcę hostingu, który wspiera protokół Google QUIC. Protokół ten został zaprojektowany przez Google w 2012 roku jako eksperymentalny protokół sieciowy oraz opublikowany oficjalnie rok później. Od tamtej pory protokół ten był wiele razy aktualizowany, a wraz z nowymi wersjami rosło też podekscytowanie u osób związanych ze światem hostingu. Sam protokół 3-krotnie zmniejsza opóźnienie przy połączeniu pomiędzy serwerem a przeglądarką. Dzięki temu, że budowa protokołu QUIC została oparta na bazie UDP, skutkuje to skróceniem czasu potrzebnego do nawiązania komunikacji. Z protokołu QUIC korzysta obecnie Google, co niewątpliwie przekłada się na szybkość wczytywania ich stron. Niektóre polskie firmy hostingowe oferują tę technologię, więc jest to kolejny istotny aspekt, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dokładnie działa QUIC przeczytaj post Dlaczego warto stosować QUIC.

Google QUIC

Wsparcie dla WordPress i innych CMS

Zaletą nowoczesnego hostingu jest optymalizacja pod kątem najpopularniejszych systemów CMS, takich jak WordPress, Drupal czy Joomla. Niektóre hostingi oferują automatyczne instalatory takich aplikacji. Dzięki temu proces instalacji, konfiguracji i integracji z bazą danych jest skrócony do minimum, nawet do 30 sekund w przypadku WordPressa. Warto zatem korzystać z autoinstalatorów, ponieważ zaoszczędzi nam to wiele czasu. Całą instalacją wraz z utworzeniem bazy danych, zdefiniowaniem loginów i haseł do bazy zajmie się za nas autoinstalator. Cały ten proces jest maksymalnie uproszczony i w pełni zautomatyzowany. Jedyne co trzeba zdefiniować to tytuł witryny oraz skopiować w bezpieczne miejsce zaproponowane przez autoinstalator hasło do jej zarządzania.

CMS

Bezpieczeństwo hostingu

Bezpieczeństwo hostingu i witryn www nigdy nie powinno być ignorowane. Dobry hosting musi posiadać kilkupoziomowe zabezpieczenia, minimum takie jak:

  • centralna zapora sieciowa zintegrowana z WAF
  • skuteczne systemy antywirusowe i antyspamowe
  • ochronę przed atakami DDoS i brute-force
  • systemy prewencyjne typu IPS/IDS

Bardzo często podczas wyboru hostingu, kwestie bezpieczeństwa są bagatelizowane. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż tak na prawdę w głównej mierze od zabezpieczeń infrastruktury sieciowej naszego dostawcy zależy bezpieczeństwo witryny. W przypadku sklepu internetowego są to także dane osobowe naszych klientów. Pamiętaj, że w kontekście RODO, to Ty jesteś odpowiedzialny za te dane, zatem wybór hostingu nie może być przypadkowy. Hosting musi zatem umożliwiać szyfrowanie komunikacji pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową, w oparciu o certyfikaty SSL. Jest to wymóg obligatoryjny.

Obsługa PHP w wersji 7.3

Wielu dostawców usług hostingowych w Polsce bazuje w dalszym ciągu na przestarzałych rozwiązaniach technicznych, które mogą powodować problemy. Przykładem jest brak kompatybilności zainstalowanej na serwerze wersji PHP a w konsekwencji problemy z poprawnym wyświetlaniem stron. Istotne jest dostosowanie możliwości serwera do wymagań konkretnej strony www. Usługodawca powinien udostępniać najnowsze wersje, zatem oferta, która zawiera jedynie dostępność PHP w wersji 5.4 lub starszych powinna skutecznie odstraszyć nas od wyboru danego usługodawcy. Wersje poniżej 5.6 nie są już od dawna wspierane, zatem obniżają poziom bezpieczeństwa serwera. W chwili obecnej najnowszą wersją języka programowania PHP jest 7.3. Zatem wszystkie wersje <7 należy traktować jedynie jako opcję dla klienta, w celu zachowania kompatybilności ze starszymi skryptami/witrynami. Jednakże w tym przypadku użytkownik musi mieć na uwadze potencjalne ryzyko jakie niesie ze sobą stosowanie przestarzałych wersji PHP.

jak wybrać hosting


PORADA 2 – ZWERYFIKUJ JAK CZĘSTO WYKONYWANE SĄ KOPIE TWOICH DANYCH

Przechowywanie danych to nie wszystko – istotna jest także kwestia zabezpieczenia się przed ewentualną utratą tych danych. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na jakiekolwiek przerwy w działaniu Twojej witryny, zadbaj by Twoje dane były regularnie backupowane. Wykonywanie kopii zapasowych ma na celu zapobiegnie czarnym scenariuszom, dotyczącym utraty lub uszkodzenia istotnych dla Ciebie danych. Istotne jest aby hosting umożliwiał automatyczne wykonywanie backupów zarówno całych witryn, jak i baz danych.

Nie zapomnij także o kopiach zawartości skrzynek pocztowych e-mail. Niektóre hostingi umożliwiają własną konfigurację harmonogramu wykonywania kopii, np. codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu. Najlepszą opcją jest możliwość zdefiniowania przez użytkownika własnego schematu backupów. Warto dowiedzieć się także czy istnieje możliwość poza kopiami lokalnymi, wykonywania kopii zdalnych poprzez Internet. Backupy takie są wtedy wykonywane na Twoje konto w chmurze, np. Google Drive, DropBox, Rackspace Cloud, czy też Amazon S3. Dobrym pomysłem jest także wykonywanie kopii zapasowych na zewnętrzne serwery. Przeważnie w tym celu wykorzystuje się protokoły: FTP, SFTP, czy też WebDAV. Jeśli rozważasz jak wybrać hosting, koniecznie zwróć uwagę na kwestię bezpiecznego przechowywania danych.


PORADA 3 – SPRAWDŹ JAKA JEST KOMUNIKACJA Z FIRMĄ HOSTINGOWĄ

Koniecznie przed zakupem konta hostingowego sprawdź w jaki sposób działa obsługa klienta w wybranej firmie. Od jej sprawności będzie zależało rozwiązanie Twoich ewentualnych problemów w trakcie korzystania z usług. Dowiedz się jak najwięcej o sposobach i kanałach komunikacji, poprzez które będziesz mógł zgłosić problem lub zdać pytanie techniczne.


PORADA 4 – DOWIEDZ SIĘ JAKIE SĄ LIMITY

Niektóre hostingi praktykują stosowanie limitów w zakresie ilości kont pocztowych możliwych do założenia w danej domenie. Limitowana może być też ilość baz danych MySQL/PostgreSQL, list mailingowych czy autoresponderów. Warto przed zakupem konta zwrócić uwagę, żeby takich limitów nie było w ofercie hostingu. Utrudnienia te wpływają na ograniczenie funkcjonalności lub konieczności dokupowania w późniejszym okresie wyższego pakietu bez tych limitów. Ważnym czynnikiem jest również ilość dostępnego miejsca, które otrzymujemy do dyspozycji w ramach konta, oraz limit rocznego transferu serwera hostingowego.


PORADA 5 – PRZETESTUJ KONTO PRZED OSTATECZNYM WYBOREM HOSTINGU I JEGO ZAKUPEM

Opcja absolutnie niezbędna przed dokonaniem wyboru. Często wystarczy nawet tygodniowy okres próbny aby przekonać się o słuszności wyboru danej oferty. W tym czasie musisz gruntownie przetestować usługę i sprawdzić, czy spełnia Twoje wymagania. Musisz przede wszystkim zapoznać się z funkcjonalnością panelu administracyjnego, przetestować transfery, wykonać instalację wybranego CMS, itp. Przetestuj komunikację z serwerem nie tylko w zakresie szybkości hostowania witryny ale także w drugą stronę, czyli jaki jest transfer wysyłania plików na serwer. Warto więc wybrać taki hosting, który oferuje okres testowy, oczywiście bez żadnych zobowiązań. Dobrym pomysłem jest wykonanie testów szybkości hostingu o różnych porach dnia i nocy. Dzięki temu ocenimy całodobowy wpływ obciążenia serwera innymi witrynami, które są hostowane z tego samego miejsca.


Jeśli zastosujesz powyższe porady, w szczególności związane z kwestiami technicznymi opisanymi w punkcie 1, możesz być pewien, że będziesz pozytywnie zaskoczony sprawnością i szybkością działania Twojej witryny.

Pamiętaj, że jeśli Twoja strona internetowa ma zastosowanie komercyjne, jej szybkość wpływa w dużej mierze na sprzedaż online. W rzeczywistości jednak, niewielu właścicieli sklepów internetowych zdaje sobie sprawę z tego, o jak dużym wpływie mówimy. Z kolei specjaliści od marketingu koncentrują się na treści, estetyce, płatnych wynikach wyszukiwania, przymykając oko na niemniej ważny aspekt, czyli właśnie czas ładowania się strony.

Według badań przeprowadzonych przez Akamai i Gomez.com, 47% użytkowników internetu oczekuje, że strona załaduję się w przeciągu 2 sekund, z czego 40% najprawdopodobniej opuści Twoją stronę, jeśli nie zostanie ona załadowana w ciągu 3-4 sekund. Co więcej, blisko 80% kupujących w internecie, które spotkały się z dużymi problemami z wydajnością danej strony, twierdzi że niechętnie (lub w ogóle) na nią wróci. Miej także na uwadze fakt, że wolne strony tracą w rankingu Google, gdyż czas ich wczytywania jest brany pod uwagę przez algorytmy Google przy ustalaniu rankingów. Wyszukiwarki po prostu lubią szybko ładujące się strony, jako że zwiększają one wygodę użytkowników oraz obniżają koszty operacyjne.

Mam nadzieję, że wszelkie moje porady i uwagi opisane w niniejszym poście pozwolą Ci mądrze wybrać dostawcę hostingu dla Twojej witryny.

Osobiście korzystam z hostingu JCHost, na którym obecnie utrzymuję większość swoich portali. Wcześniej oczywiście testowałem wiele różnych innych rozwiązań, lecz w fazie testów przeważnie pojawiały się jakieś wątpliwości lub niedoskonałości – głównie w sferze technicznej lub funkcjonalnej. Jako, że jestem z zawodu informatykiem i pasjonatem nowoczesnych technologii, przy wyborze hostingu kierowałem się przede wszystkim właśnie technologiami zastosowanymi w serwerach i usługach poszczególnych dostawców. Na bazie moich doświadczeń w tym zakresie postanowiłem napisać tego bloga aby pomóc Ci w wyborze. Do tej pory przetestowałem już wiele różnorakich rozwiązań, lecz żaden hosting poza JCHost nie spełnił moich wymagań opisanych w tym artykule.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *