LiteSpeed – jak działa najszybszy serwer www ?

Szybkość ładowania się stron internetowych jest najważniejszą kwestią dla każdego posiadacza witryny www. Środowisko w którym działa Twoja strona jest niezwykle istotnym czynnikiem i choć nie jedynym, to jednak od sprawnego działania hostingu zależy całkiem sporo. Użytkownicy posiadający bardzo rozbudowane strony oparte przeważnie o popularne systemy CMS, np. WordPress, Joomla czy Drupal, używają do ich tworzenia wielu różnorodnych pluginów, których ilość może powodować, że strona stanie się przeciążona i pochłaniająca wiele zasobów sprzętowych serwera. Dla dużych witryn, przyczyną problemów z wydajnością może okazać się zbyt obszerny plik .htaccess, który na serwerach Apache bezpośrednio wpływa na wydajność strony, gdyż za każdym razem musi zostać wczytany i przetworzony. Natomiast w serwerze LiteSpeed ładowanie pliku .htaccess jest rozwiązane całkiem inaczej, mianowicie za ten proces odpowiedzialny jest mechanizm htaccess caching, dzięki czemu plik .htaccess nie ma wpływu na szybkość ładowania się strony. Szybkość wczytywania stron www ma również ogromny wpływ na miejsce w rankingu Google.

Jeśli Twoja strona jest dobrze zoptymalizowana i szybko ładowana, zostanie przez Google potraktowana jako bardziej wartościowa. W rezultacie wpłynie to bezpośrednio na jej pozycjonowanie w wyszukiwarce.

LiteSpeed w sposób znaczny poprawia wydajność oraz skalowalność stron internetowych znajdujących się na platformie hostingowej.

Serwer ten jest w stanie obsługiwać dużą liczbę osób odwiedzających jednocześnie daną witrynę, bez ryzyka nadmiernego wykorzystania zasobów serwera. LiteSpeed jest świetnie zoptymalizowany pod kątem maksymalnej wydajności PHP. API Serwera LiteSpeed wczytuje dynamiczną treść aplikacji webowych znacznie szybciej od API innych serwerów www, dzięki czemu takie języki programowania jak przykładowo PHP, Ruby czy Python działają nawet o 50% szybciej niż w przypadku serwera Apache.

W porównaniu do konfiguracji, opartych o Apache i Ngnix, serwer Litespeed zapewnia nawet 8x szybszą prędkość ładowania strony oraz o 98% mniejsze zużycie zasobów serwera.

Nie można przy tym pominąć inteligentnych funkcji przydzielania zasobów, zależnie od ilości użytkowników. Dzięki temu, że LiteSpeed w niewielkim stopniu wpływa na obciążenie serwera, przyczynia się tym samym do zmniejszenia kosztów hostingu, a także zmniejszenia zużycia cennego transferu, którego limit jak wiadomo jest wkalkulowany w cenę wybranego rodzaju taryfy na koncie hostingowym. Największa różnica pomiędzy LiteSpeed ​​a Apache polega na zaprojektowaniu architektury. Apache jest oparty na procesach – tworzy nowy proces lub wątek dla każdego połączenia. Tworzenie tych procesów wymaga dużego nakładu pracy. LiteSpeed ​​Web Server jest “sterowany zdarzeniami”, co oznacza, że ​​obsługuje wszystkie połączenia w kilku procesach, oszczędzając zasoby. Ta wydajna metoda obsługi połączeń oznacza, że ​​możesz obsługiwać o wiele więcej połączeń, z dużo większą szybkością, bez konieczności uaktualniania sprzętu. Wydajna architektura LiteSpeed ​​umożliwia serwerom obsługę setek tysięcy jednoczesnych połączeń, podczas gdy w serwerze Apache przy identycznej sytuacji zabraknie pamięci RAM do obsługi tej samej ilości jednoczesnych połączeń.

LiteSpeed - jak działa najszybszy serwer WWW ?

Przewagę wydajnościową serwera LiteSpeed nad serwerem Apache najlepiej obrazują poniższe wykresy (WordPress Benchmark) :

Kolejną bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo.

LiteSpeed posiada wbudowane rozszerzenie anty-DDOS. Dodatkowo LiteSpeed zawiera inteligentne funkcje ograniczenia przepustowości oraz limitu połączeń dla danego IP. Dzięki temu źródłowe adresy IP, które inicjują zbyt wiele żądań połączeń są blokowane. Mechanizm ten powstrzymuje potencjalne ataki hakerskie i chroni serwer przed ewentualnym przeciążeniem. Ponadto wbudowany mechanizm brute-force protection chroni plik wp-login.php przed atakami siłowymi. LiteSpeed posiada pełne wsparcie dla mod_security, skutecznie chroni przez przepełnieniem bufora. Jest także jest zgodny z CloudLinux CageFS. Serwer ten ​uniemożliwia witrynom dostęp do plików poza ich głównym wirtualnym hostem, oraz obsługę plików z określonymi maskami uprawnień. Pozwala także na całkowite wyłączenie wykonywania skryptów CGI.

Kolejną zaletą serwera LiteSpeed jest fakt, iż potrafi czytać pliki konfiguracyjne Apache oraz jest kompatybilny z wieloma jego modułami.

LiteSpeed ​​Web Server to pierwszy komercyjny serwer oferujący pełną obsługę HTTP / 2. Serwer ten obsługuje dynamiczną zawartość napisaną w PHP, Perl, Ruby, Python i Java. Te aplikacje internetowe są uruchamiane jako silniki zewnętrzne. Komunikacja między aplikacjami jest ułatwiona dzięki wykorzystaniu wielu interfejsów API serwera (SAPI), w tym LSAPI LiteSpeed. Serwer LiteSpeed obsługuje także wiele interfejsów API serwera (SAPI) do komunikacji między serwerem WWW a aplikacjami zewnętrznymi. W kwestii szyfrowania, LiteSpeed obsługuje SSLv3, TLSv1.1 i TLSv1.2. Poprzez zastosowanie akceleracji SSL, LiteSpeed dostarcza strony HTTPS nawet trzy razy szybciej niż Apache. Umożliwia także stworzenie nieograniczonej liczby wirtualnych hostów opartych na IP i nazwach. Serwer ten obsługuje algorytm kompresji bezstratnej Brotli, który zmniejsza zarówno rozmiar pliku, jak i czas ładowania strony. Brotli jest podobny do gzip, ale jest szybszy i ma lepszą kompresję. LiteSpeed działa na systemach Linux, FreeBSD, Mac OSX oraz Solaris.

Zamiast przetwarzać dynamiczną zawartość jako część procesów serwera, LiteSpeed ​​Web Server deleguje żądania dynamicznej zawartości do zewnętrznych procesów aplikacji internetowych. Uwalnia to oprogramowanie serwera do obsługi innych żądań. W tym czasie zewnętrzna aplikacja generuje dynamiczną zawartość. LiteSpeed buforuje również wszystkie żądania i odpowiedzi dla aplikacji zewnętrznych. Dzięki temu aplikacje zewnętrzne nie były zależne od szybkości klienta. Aplikacja zewnętrzna przesyła zawartość odpowiedzi do serwera. Następnie rozpoczyna pracę nad kolejnym żądaniem bez oczekiwania aż klient otrzyma odpowiedź. LiteSpeed ​​Web Server ułatwia uruchamianie wielu wersji PHP na jednym serwerze. Zapewnia to najwyższą elastyczność aplikacji internetowych i dostawców hostingu współdzielonego. Serwer obsługuje geolokalizację IP, umożliwiając dostosowanie usług internetowych do lokalizacji adresów IP użytkowników. Pozwala także na przesyłanie strumieniowe wideo dla formatów mp4 / H.264 oraz flv.

Jeśli zatem chciałbyś przyspieszyć swoją obecną witrynę lub planujesz wdrożenie całkiem nowej, warto zastanowić się nad takim hostingiem, który oparty jest o LiteSpeed Web Server.

Przydatne informacje o tym jak znaleźć odpowiedni dla Ciebie hosting znajdziesz na moim blogu Jak wybrać hosting. Zapraszam do lektury.


LiteSpeed - jak działa najszybszy serwer WWW ?

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *